Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 12 listopada 2012

Listopadowe wydanie DWUKROPKA


Periodyk DWUKROPEK ma duże znaczenie dla podtrzymania języka polskiego wśród rodaków w RPA. 

Od początku istnienia gazety funkcję redaktora naczelnego społecznie pełni Joanna Majksner - Pinska, która jest członkiem środowiska polonijnego.

W listopadowym numerze poruszanymi tematami między innymi są:

- Wspomnienia o zmarłych
Grzebanie ciał zmarłych, które obecnie nazywa się pochówek jest bardzo stare jak istnienie ludzkości. W języku polskim miejsca wiecznego spoczynku zmarłych nazywano różnie - cmyntarz, smyntarz, smetarz, kierchow. Współczesna nazwa cmentarz pochodzi od łacińskiej nazwy coemeneterrium.

W Polsce i wielu państwach na świecie jak też wśród różnych kultur 1 listopada obchodzony jest jako Święto Wszystkich Świętych, a 2 listopada Świętem zmarłych dusz zwanym Dniem Zadusznym. W tym dniu na grobach zmarłych składa się kwiaty i pali świeczki. Jest to też dzień zadumy i wspominania o zmarłych.

- Kim był Józef Wieniawski ?
Młodsze pokolenie mało zna i wie o twórczości Józefa Wieniawskiego wybitnego pianisty i wirtuoza drugiej połowy XIX wieku. Artysta urodził się w Lublinie 1837 roku.
Wywodził z rodziny lekarzy i artystów.

Starszym bratem jego był światowej sławy skrzypek Henryk Wieniawski. Na początku XX wieku zaprzestał działalności koncertującego pianisty i poświęcił działalności pedagogicznej. Zmarł  na obczyźnie w Brukseli 11 listopada 1912 roku.

- Jan Marcin Szancer był najwybitniejszym polskim rysownikiem XX wieku nazywany też królem ilustratorów i malarzem dziecięcych marzeń. Urodził się w Krakowie 12 listopada 1902 roku przy ul. Szlak 53. Znany polski pisarz literatury dziecięcej Jan Brzechwa tak o nim pisał:

Dwa dziurawe buty szły po podłodze.
W każdym bucie było po jednej nodze.
A na dwóch nogach ubranych w spodnie
Jan Marcin Szancer przechadzał się godnie.

To ten artysta, słynny ilustrator,
Znany od Amsterdamu, aż po Ułan Bator.
Jan Marcin Szancer psa rudego miał,
Pies ten był rasy, co się zwie czau - czau.

Jan Marcin Szancer był człowiekiem renesansu. Zajmował się pisaniem bajek i felietonów. Był projektantem wielu znanych scenografii. Spod jego ręki wyszło ponad 200 ilustracji między innymi do książek: Pinokio, Akademia Pana Kleksa, Dziadek do orzechów, Baśnie Andersena.


Z ciekawostek to, że był pierwszym szefem artystycznym Telewizji Polskiej, jak też współtwórcą periodyków - tygodników dla dzieci Przygoda i Świerszczyk. Zmarł w Warszawie 21 marca 1973 roku. Jego imieniem nazwano wiele szkół w Polsce np. Warszawie.

- Chór z Gliwic zawitał do RPA - Polaków będących zagranicą co jakiś czas odwiedzają różne instytucje i organizacje związane z Polską kulturą.12 października Hugo Lambrechts Auditorium ( Parow ) w Cape Town Akademicki Chór Politechniki Śląskiej z Gliwic dał koncert jako pokłon dla zmarłego w sierpniu Leona Hartshomea wieloletniego dyrektora wymienionej placówki .

- Słowo o książce Wieża komunistów - Witold Gadowski znany dziennikarz, pisarz, działacz społeczny wydał swoją nową książkę pt. Wieża Komunistów. Jest to ciekawa pozycja pokazująca pewne fakty z poprzedniego okresu jaki był w Polsce.
Czytelnik może odkryć cyt. „Kolejne fakty i kontrowersje dotyczące współczesnej historii Polski po tzw. upadku komuny” .

Na spotkaniu w krakowskim klubie dziennikarzy Pod Gruszką 10 października autor książki przyznał się, że niestety koncern np. MPiK odmówił dystrybucji tej pozycji. Do nabycia jest w formie wysyłkowej.

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz