Łączna liczba wyświetleń

sobota, 12 listopada 2011

15 Targi Książki przyznają nagrodę im. Jana Długosza

Po raz pierwszy nagrodę im. Jana Długosza wręczono w 1998 r. podczas „Targów Książki w Krakowie”. Od tamtego czasu co roku podczas imprezy targowej przyznawana jest ta nagroda dla najlepszego autora i książki oraz wydawnictwa.
                                                                                                                                      
Nagrodę przyznaje się na podstawie nominowanych tytułów do konkursu im. Jana Długosza. Jury w skład którego wchodzą znawcy literatury, którzy typują książki do nagrody głównej. Publikacja musi być na wysokim poziomie i zawierać nie tylko obecne trendy ale w swej treści poruszać problemy współczesnego człowieka lub wyniki badań naukowych, jak też prawdziwe fakty.

Krakowski konkurs im. Jana Długosza to bardzo ważne wydarzenie w Polsce związane z branżą wydawniczo - księgarską. Od wielu lat „Patronat Honorowy” nad konkursem pełni Prezes Polskiego PEN Clubu oraz Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, jak też Dyrektor Instytutu Książki.
 
W skład jury obecnej 13 edycji, weszły takie znakomitości naukowe jak: prof. Władysław Stróżewski, który został przewodniczącym, prof. Ryszard Nycz, prof. Jan Ostrowski, prof. Leszek Polony, prof. Jerzy Wyrozumski, prof. Piotr Sztompka.

Podczas tegorocznych „Jubileuszowych Targów Książki” do tej prestiżowej nagrody nominacje dostały następujące pozycje wydawnicze: Edwarda Balcerzana Tłumaczenie jako wojna światów. W kręgu translatologii i komparatystyki z Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Pawła Dybela Okruchy psychoanalizy. Teoria Freuda między hermeneutyką a postmodernizmem z wydawnictwa Universitas - Towarzystwa Autorów i Wydawców Prac Naukowych Krakowie. 

Mariusza KorzeniowskiegoZa złotą bramą. Działalność społeczno - kulturalna Polaków w Kijowie w latach 1905-1920” Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie ; Luizy NaderKonceptualizm w PRL z Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie.

Mieczysława NurkaGorycz zwycięstwa. Los Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie po II wojnie światowej 1945-1949” z Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego ; Tomasza RakowskiegoŁowcy, zbieracze, praktycy niemocy, Słowo - Obraz -Terytoria” z Gdańska.

Andrzeja RozwadowskiegoObrazy z przeszłości. Hermeneutyka sztuki naskalnej Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. A. Mickiewicza z Poznania ; Anny WieczorkiewiczMonstruarium, Słowo - Obraz - Terytoria” z Gdańska.

Lecha WitkowskiegoWyzwania autorytetu w praktyce społecznej i kulturze symbolicznej” Oficyna Wydawnicza Impuls z Krakowa ; Andrzeja Zawadzkiego Literatura a myśl słaba” wydawnictwo Universitas - Towarzystwa Autorów i Wydawców Prac Naukowych w Krakowie.

W dniu 4 listopada w przepięknej sali teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, prof. Władysław Stróżowski przewodniczący jury 13 Konkursu im. Jana Długosza ogłosił werdykt .

W wyniku obrad nagrodę główną w postaci statuetki autorstwa prof. Bronisława Chromego i 30 tys. zł, ufundowane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego i Targi w Krakowie otrzymała prof. Hanna Świda - Ziemba, która jest autorką książki "Młodzież PRL. Portrety pokoleń w kontekście historii". Pozycja ta uznana została za najlepszą książkę humanistyczną 2010 r.

Natomiast Wydawnictwo Literackie z Krakowa, zostało uhonorowane statuetką jako wydawca nagrodzonej książki. Z uwagi , że pani prof. Hanna Świda – Ziemba z powodu choroby nie mogła uczestniczyć w uroczystości nagrodę odebrała przedstawicielka nagrodzonego wydawnictwa.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz