Łączna liczba wyświetleń

sobota, 12 listopada 2011

Wartość aktywów niematerialnych

Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego w Krakowie, zorganizowała seminarium z zakresu wartości posiadanych, kupowanych i sprzedawanych dóbr niematerialnych. Do takich dóbr należą utwory i prawa chroniące ich autorów.

W ramach strategii „Innowacyjna Gospodarka” wspierana przez „Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego UE”, organizowane są specjalistyczne seminaria i szkolenia dla osób i firm. Mało kto wie co to są „dobra niematerialne” oraz jakimi przepisami obwarowany jest ich obrót.

Prawo własności intelektualnej chroni różnego rodzaju utwory tworzone, które są wykorzystywane w każdej działalności gospodarczej. Odgrywają bardzo dużą i ważną rolę w budowie nowoczesnej gospodarki. Największym ich zadaniem jest zwiększenie konkurencyjności i innowacyjności firm z różnych dziedzin rynku oraz gospodarki.
 
Już na etapie opracowywania nowego projektu danego przedmiotu lub myśli naukowej następuje ich ochrona. Przykładowo projekty mogą powstawać w ramach działalności pracowniczej, jak też na podstawie umów cywilno-prawnych. W takich przypadkach zachodzi jakie prawo przysługuje twórcy, a jakie prawo do tego utworu ma pracodawca, który zlecił opracowanie danego tematu ?

Przedmiotem prawa autorskiego jest zawsze utwór bez względu w jakiej powstał postaci, jak też każdy przejaw twórczej działalności. Przez utwór rozumie się coś co ma indywidualny charakter, niezależnie od przyszłej jego wartości, przeznaczenia. Musi być rezultatem pracy człowieka - czyli twórcy.
 
Prawo autorskie przysługuje tylko twórcy. W wyjątkowych sytuacjach może przysługiwać osobie trzeciej, przykładowo pracodawcy, ale to regulują odpowiednie przepisy. Dość często są przypadki „współautorstwa” kiedy kilka osób fizycznych dokonuje opracowanie danego dzieła. W skład prawa autorskiego wchodzą: osobiste prawa autorskie ponadto też prawa majątkowe .

Prawa autorskie - majątkowe  są ograniczona w czasie i trwają bez przerwy do 70 lat od śmierci twórcy. Majątkowe prawa są zbywalne oraz podlegają dziedziczeniu przez
osoby zstępne , którym to dziedziczenie przysługuje.

Ochronie prawnej utworu podlega wygląd zewnętrzny jak też w przypadku urządzeń wygląd wewnętrzny. Wzór przemysłowy to między innymi postać produktu jaką postrzegamy wzrokowo. Rozróżnić należy wzór przemysłowy od użytkowego, który jest rozwiązaniem technicznym i technologicznym.

W Polsce istnieje kilka rejestrów utworów. Najważniejszym przykładowo dla utworu przemysłowego jest Urząd Patentowy Rzeczpospolitej z siedzibą w Warszawie. Instytucja ta po zarejestrowaniu nowego produktu wydaje na mocy prawa tj. przepisów ustawy z dnia 30 czerwca 2000 – „Prawo własności przemysłowej „Świadectwo Rejestracji”, które stwierdza, że udzielona została rejestracja danego utworu lub urządzenia.

Taka sytuacja ma skutki prawne. Wynika to z tego, że każdy kto chce używać do swych czynności dany utwór musi nie tylko ten fakt zgłosić, ale też wnosić odpowiedni procent zysków za użytkowanie. Właściciele z tytułu swojego utworu mają prawa majątkowe i należą im zyski od użytkowników tego produktu.

Seminarium jakie zorganizowała Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego pokazało jaki to jest złożony i trudny temat. Wykładowca pan Andrzej Podszywakow starał się w skrótowy i logiczny sposób chociaż częściowo wprowadzić w te zawiłości. Mało kto wie, że przez nieświadomość znajomości zagadnień prawnych w tym temacie można bardzo łatwo podpaść autorowi dzieła jak też obowiązującemu prawu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz