Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 13 listopada 2011

Przemysł kreatywny – kreacja a biznes

Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie zorganizował na terenie byłej zajezdni tramwajowej znajdującej się na Krakowskim Kazimierzu, konferencję o tematyce „Przemysł kreatywny”.

Dość często przechodzimy koło jakiegoś urządzenia lub sprzętu i nie zauważamy, że jednak jego kształty nie przypadkowo zostały tak, a nie inaczej zaprojektowane. Zewnętrzny wygląd nie tylko ma być praktyczny czy estetyczny, ale ma w jakiś manualny sposób przyciągać zainteresowanie przyszłego klienta.

Głównym tematem dwudniowego spotkania były „Współczesne trendy w Dizajnie Przemysłowym” - konferencja była podzielona na cztery sesje.

Tytułem I sesji było „Kreacja a biznes” . Moderatorem była Pani dr Iwona Palczewska dyrektor Badań i Rozwoju Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Na swoim koncie naukowym posiada 60 publikacji z dziedziny auksologii, antropologii, ergonomii  ponadto licznych raportów z zakresu wzornictwa.

Moderatorka przedstawiła tematykę „Usługi jako nowe obszary dla usług wzornictwa”. Z wykładu dowiedzieliśmy się co to jest wartość dodana, dlaczego jest wzrost ekonomiczny w sektorze usług na terenie polski, czy jest potrzebne wzornictwo usług.                                    

Przedstawiła podstawowe definicje:  
Wzornictwo usług – to twórcza działalność obejmująca wszystkie wieloaspektowe cechy usługi i przebieg procesu jej tworzenia, projektowania, trwania, funkcjonowania, interakcji z konsumentami i otoczeniem, to strategiczna ideologiczna, której celem jest systematyczna i trwała innowacja.
Projektowanie usług – to  proces optymalizacji doświadczenia konsumenta powstającego podczas interakcji z usługą z wykorzystaniem metod kreatywnych.

Sesja II miała tematykę „Projektowanie a własność intelektualna”. Podzielona została na tematy : co to jest własność intelektualna  oraz jak można legalnie korzystać z utworów chronionych prawem autorskim. Wykład prowadził dr Krzysztof Felchner z Katedry z Prawa Katedry Autorskiego w Instytucie Prawa Własności Intelektualnej Uniwersytetu Jagiellońskiego gdzie jest asystentem. Ponadto współpracownik kilku krakowskich kancelarii adwokackich i radców prawnych.

Kolejna III sesja „Nowoczesne technologie w przemyśle kreatywnym” podzielona była na trzy osobne tematy. Temat pierwszy był związany z „Europejską Akademią Gier”, która ma siedzibę w Krakowie. Wykład poprowadził dr hab. Paweł Węgrzyn kierownik Zakładu Technologii Gier Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz dyrektor Europejskiej Akademii Gier.

Drugim tematem było „Zastosowanie najnowszych technologii przy produkcji filmu i w developmencie gier”. Wykładowcą był Pan Mikołaj Valencia szef działu VFX w Alvernia Studios, która mieści się w Alwerni k/Krakowa.

Trzecim tematem był „Interaktywna symulacja w zagadnieniach projektowych i inżynierskich”. Moderatorem był prof. dr hab. inż. Krzysztof Boryczko z Katedry Informatyki Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie’ Jednym z zainteresowań naukowych profesora jest metoda wizualizacji interaktywnej w 3D.

Ostatnim IV tematem sesji był „Współczesne trendy w Dizajnie”. Wykład prowadził dr hab. Andrzej Szczerski z Instytutu Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wykłada też na Uniwersytecie Goethego we Frankfurcie nad Menem i na Uniwersytecie St. Andrews w Wielkiej Brytanii

Była to bardzo dobrze zorganizowana konferencja, choć tematycznie dość trudna. Należy się duża pochwała dla organizatorów jak też moderatorów. Organizatorzy na sali mieli nadkomplet uczestników. Co ciekawe uczestnikami były osoby w różnym wieku oraz o różnych zainteresowań i wykształceniu, ale zawodowo związane z konferencją.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz