Łączna liczba wyświetleń

sobota, 12 listopada 2011

Recenzja Filmu „Wołga, Wołga”.

Radziecka komedia filmowa wzorowana na amerykańskich musicalach. Akcja filmu toczy się głównie na rzece Wołga. Co prawda ma prowincjonalne wartości artystyczne, ale tak przed wojną jak teraz, mimo zmiany klimatu jest z uwagi na temat chętnie oglądana.

Za rządów generalissimusa Józefa Stalina na wielu imprezach kulturalnych była pokazywana obowiązkowo. Film ten był ulubioną rozrywką radzieckiego wodza. Z uwagi na swoją treść był typową propagandową farsą i obnażał prowincjonalnych dygnitarzy.

Głównym tematem jest walka regionalnych artystów z przybyłym muzykiem, kto jest lepszy. Mimo, że w miejscowości jest orkiestra oraz zespół artystyczny prowincjonalny dygnitarz twierdzi, że nie zna, aby w rejonie istniało życie artystyczne.

Dygnitarz Bywałow śni, że otrzyma zaproszenie do Moskwy. Początek filmu rozgrywa się na promie. Wśród pasażerów płynie listonoszka Dunia, która wiezie między innymi pilny telegram dla partyjnego bonza. Na tym samym promie płynie młody muzyk.

Niestety nastąpiła awaria promu. Zniecierpliwionemu dygnitarzowi przekazują podsłuchaną na brzegu wiadomość, że listonoszka wiezie dla niego pilny telegram, ale z uwagi na awarię promu nie jest mu w stanie go dostarczyć.

Na promie dochodzi pomiędzy listonoszką i muzykiem sprzeczka. Natomiast z brzegu boss krzyczy, aby listonoszka przekazała ustnie treść telegramu. Osoby z promu starają się chórem przekazać telegram.

Z treści telegramu okazuje się, że ma wytypować na konkurs do Moskwy zespół regionalny. Okazuje się, że są dwa zespoły: jeden regionalny i drugi zorganizowany przez przybyłego muzyka. Następuje rywalizacja oraz walka o prawo wyjazdu.

Kolejne sceny rozgrywają się na rzecze wołga, gdzie obie grupy na dwu różnych statkach płyną do Moskwy. Następuje rywalizacja kto pierwszy dopłynie na konkurs. Wiele przygód stwarza nawet wątek romansu oraz wiele przygód.

W efekcie listonoszka na skrawkach papieru układa piosenkę o Wołdze. Wiatr rozwiewa luźne kartki z tekstem. Kartki zostają odnalezione i piosenka staje się przebojem. W ostatnim momencie bohaterowie przybywają na konkurs, gdzie zniecierpliwione jury oczekiwało ich przybycie. Powstała komiczna sytuacja w wyniku której uważano, że autorem piosenki jest prowincjonalny prominent Bywałow a nie listonoszka Dunia.

Przez długi okres film był  przebojem ekranów w ZSRR, a po wojnie w państwach bloku radzieckiego. Dzięki wspaniałej grze ówczesnej gwiazdy filmu radzieckiego Lubow Orłowej, która grała listonoszkę Dunię oraz muzyce Dunajewskiego film posiada wiele miłych skocznych taktów muzycznych przyjemnych dla ucha.

Mimo wielu lat dalej jest popularnym filmem. Jest to typowy musical w formie romantycznej komedii ówczesnego okresu. Film warto zobaczyć oraz posiadać we własnej filmotece.

Film powstał w 1938 roku  ZSRR. Reżyserem jest Grigorij Aleksandrow, muzykę skomponował Izaak Dunajewski, czas projekcji 108 minut. Natomiast w obecnej wersji i na DVD w Polsce jest dystrybucji od lutego 2009. Przeciętna jakość polskich napisów i lektora czytającego fragmenty tekstów z filmu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz