Łączna liczba wyświetleń

środa, 18 lipca 2012

Kardiolodzy z krakowskiego szpitala im. Jana Pawła II


Przy ul. Prądnickiej w Krakowie są dwa specjalistyczne szpitale. Najbardziej znany jest Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II słynie ze swojej specjalności w postaci leczenia chorób serca.

Szpital w tym roku obchodzi 95 lecie swojego istnienia i jest zaliczany do najlepszych nie tylko w Krakowie i Małopolsce.

Ja pragnę poświęć się Pododdziałowi Kardiologii Interwencyjnej Centrum Interwencyjnego Leczenia Chorób Serca i Naczyń, którego szefem jest prof. dr hab. med. Krzysztof Żmudka.

Pacjent od kilku miesięcy leczył się w Rejonowej Poradni Kardiologicznej, ale lekarka twierdziła, że nic poważnego.

21 maja około godziny 3.00 osoba u której przebywała zadzwoniła na pogotowie ale poradzono, że jak pali w tzw. dołku to widocznie się przejadł i aby podano najlepiej ziółka i lek przeciw bólowy, a karetka nie przyjechała.

Chory rano zadzwonił do przychodni na wizytę ale pielęgniarka zaoferowała rejestracje do lekarza pierwszego kontaktu za dwa dni. Poradziła aby przyszedł do przychodni to może lekarka przyjmie.

Profilaktyka i wcześniejsze rozpoznanie choroby jest tańsze oraz może nawet
uratować życie pacjentowi. Przedstawiam jeden z wielu przykładów z życia codziennego.

Pacjenta udał się do przychodni ale lekarka odmówiła przyjęcia. Po kilku chwilach znowu wszedł do gabinetu lekarki i stwierdził , że jest mu słabo - lekarka przyjęła warunkowo pacjenta.

Następnie zleciła pielęgniarce aby zrobiła EKG i wtedy okazało się niestety, że z sercem jego jest źle. Potem lekarka pacjenta skierowała dwa piętra wyżej tam okazało się, że bez czekania pacjent po dodatkowym badaniu już nie o własnych siłach, ale karetką na sygnale trafił właśnie na natychmiastowy zabiegu ratującego jemu życiu do Szpitala Jana Pawła II.

Dzięki zespołowi prof. dr hab. med. Krzysztof Żmudka i lekarzy dr med. Jarosław Trębacz , dr med. Władysław Dąbrowski uratowali jemu życie. Należy też wspomnieć o wspaniałej opiece zespołu pielęgniarskiego oraz dobrze wyposażonej sali operacyjno - zabiegowej i sali intensywnej terapii.

Niestety dzięki mądrości NFZ mimo, że już od miesiąca powinien być pod opieką Poradni Kardiologicznej, będzie dopiero najwcześniej przyjęty pod koniec września o ile dożyje.

Zawód lekarza to odpowiedzialna funkcja. Natomiast specjalista kardiolog może faktycznie z decyzją podczas zabiegu mylić się raz i doprowadzić do śmierci pacjenta.

Kardiologia to dział medycyny zajmująca się schorzeniami i wadami układu sercowo naczyniowego, serca, aorty i naczyń krwionośnych, ich rozpoznawaniem i leczeniem.
 
Można zadać sobie pytanie co to jest kardiochirurgia ?

Opierając się na pojęciu z encyklopedii medycyny można w prosty sposób dla laika odpowiedzieć, że jest to dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem operacyjnym serca i naczyń krwionośnych.

Dzieli się na kardiochirurgię dziecięcą i zabiegi odbywają się w szpitalach dla dzieci.

Drugim działem jest kardiochirurgia dorosłych, która ma za zadanie leczenie wad wrodzonych układu sercowo - naczyniowego, choroby wieńcowej, transplantologie serca i płuc.

Od działań lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz Poradni kardiologicznych w poszczególnych przychodniach rejonowych zależy ilu potem pacjentów trafi do specjalistycznych szpitali.

Niestety obecna sytuacja i czekanie pacjenta na wizytę u lekarza specjalisty nawet kilka miesięcy jak też coraz droższe lekarstwa jest nie moralne. Taka sytuacja jest na pograniczu eutanazji chorego.

Taka sytuacja powoduje, że dość często pacjent wcześniej trafia przy pomocy karetki pogotowia na oddział szpitalny i to jeżeli ma szczęście jak pomoc nadejdzie szybko.

Co jest tańsze ?
Profilaktyka i leczenie w przychodni, czy leczenie szpitalne.

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim) i ( CC )

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz