Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 3 lipca 2012

Ruszyła Letnia Szkoła Wyszehradzka


Poniedziałek 2 lipca w krakowskiej Villi Deciusa odbyła się uroczysta inauguracja już po raz XI Letniej Szkoły Wyszehradzkiej, w której bierze 45 studentów polskich i zagranicznych.

 Stowarzyszenie Villa Deciusa zostało uhonorowane  Międzynarodową Nagrodą Wyszehradzką. W dniu 31 maja w Czeskiej Pradze podczas inauguracji Polskiej Prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej Pani dr Danuta Glondys odebrała to wyróżnienie.

Nagroda Wyszehradzka to najbardziej prestiżowe w Europie Środkowej wyróżnienie dla instytucji i organizacji za ich działania na rzecz rozwoju współpracy kulturalnej. Ustanowiono została przez ministrów kultury Polski, Czech, Słowacji i Węgier w 2004 roku oraz przyznawana jest co roku z wybranych nominowanych zgłoszeń.

 W obecnej edycji krakowskiej Letniej Szkoły Wyszehradzkiej są następujące główne wydarzenia:
- Uroczysta inauguracja 11. Letniej Szkoły Wyszehradzkiej.
- Visegrad Insight - prezentacja środkowoeuropejskiego magazynu opinii.
- Zoom on Visegrad - wystawa fotograficzna oraz koncert.
- Burning issues in regioni i Made in V4 - debaty poświęcone najbardziej aktualnym problemom
  krajów Grupy Wyszehradzkiej.
- Made in Visegrad - wykład o wspólnym dziedzictwie kulturowym i prezentacja projektów nurtu
  Urban Art z Polski i Słowacji.
- Nowoczesne technologie a zrównoważony rozwój miasta - debata z udziałem przedstawicieli
  samorządu, firm i zaproszonych ekspertów.

Po uroczystym otwarciu Letniej Szkoły przez Panią Danutę Glondys dyrektor Stowarzyszenia Villa Deciusa i przemówień Pana dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta Krakowa oraz Pana Zdobysława Milewskiego, który odczytał list od Marszałka Województwa Małopolskiego, odbyły się wykłady i panel z udziałem przedstawicieli Węgier, Czech, Polski i Słowacji.

W inaugurację uświetnił Pan Jan Lityński doradca Prezydenta RP wykładem o b.
Prezydencie Rep. Czeskiej Vaclavie Hawlu.  To były wspaniałe

 chwile wspominające tego wielkiego czeskiego patriotę oraz opozycjonistę okresu komunistycznego w Czechach i europie.

Panelowa dyskusja z udziałem: Attila Szalaia - Węgry, Gabrieli Tomankovej - Republika Czeska, Macieja Szpunera - MSZ RP, Petera Kormutha - Słowacja odbywała się wokoło obecnej sytuacji międzynarodowej i problemów nękających państwa środkowo europejskie.

Młodzi uczestnicy z Europy Środkowej i Wschodniej będą mieć okazję pogłębienia wiedzę pod okiem takich ekspertów i naukowców jak Borys Tarsyuk, Magdalena Vašáryová, Jan Sechter, Maciej Szpunar, Martin Ehl, Lászlo Rajk, Michal Vašečka, Andrzej Szczerski i inni.

Obok wiedzy politycznej i gospodarczej oraz atrakcji regiony małopolski będą uczestnikami spotkań studyjnych jak też zwiedzanie zabytków Krakowa. Odwiedzą miejscowości na terenie Małopolski jak Gromnik, Ciężkowice, Bobowa i Nowy Sącz.

Po przez tego typu działania, Stowarzyszenia Villa Deciusa promuje Małopolskę wśród młodej inteligencji Euroregionu Vyszehradzkiego.


Koordynatorkami tej wspaniałej imprezy z ramienia Villi Deciusa są: Anna Kowalska, Jadwiga Figiel www.visegradsummerschool.org
.
(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim) i ( CC )

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz