Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 1 lipca 2012

Konferencja GMO a produkcja zdrowych zwierząt


Instytut Zootechniki w Balicach k/Krakowa 26 czerwca zorganizował konferencję na temat „GMO a produkcja zdrowych zwierząt”.

Na podstawie prowadzonych badań przez Instytut Zootechniki oraz Państwowy Instytut Weterynaryjny jak też przez inne instytucji naukowych, przedstawiono jaki wpływ ma zmodyfikowana pasza na produkcyjność oraz zdrowotność zwierząt hodowlanych.

Zaproszeni zostali do udziału w konferencji między innymi przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencji Nieruchomości Rolnych, uniwersytetów, instytutów naukowych, związków hodowców, Centrów Doradztwa Rolniczego , firm branżowych, prasy oraz działacze polityczni. Poza dwoma przypadkami nie było dziennikarzy.
 
Konferencję otworzył Dyrektor Instytutu Zootechniki w Balicach prof. dr hab. Jędrzej Krupiński. Przedstawione zostały osiągnięcia instytutu w badaniach nad wpływem GMO przy hodowli zwierząt hodowlanych, które potem są przeznaczone do celów konsumpcyjnych.

Podczas wykładu oświadczył, ... że stosowanie materiałów paszowych wyprodukowanych z roślin GMO wzbudza wiele kontrowersji i obaw dotyczących bezpieczeństwa żywności i jej ewentualnego negatywnego wpływu między innymi na układ immunologiczny, rozrodczy zwierząt i ludzi... .

Kolejny wykładowca prof. dr hab. Franciszek Brzóska zatytułował swój wykład -„Zapotrzebowanie na białko w produkcji zwierzęcej w Polsce. Możliwości substytucji białka sojowego”.

Przedstawił między innymi o podstawowych materiałach wysokobiałkowych w Polsce i Unii Europejskiej, produkcji pasz przemysłowych, mięsa i tłuszczu, śrucie sojowej w produkcji pasz i innych paszach wysokobiałkowych.

Przedstawiono „Wpływ pasz GMO na produkcyjność i zdrowotność zwierząt, transfer transgenicznego DNA w przewodzie pokarmowym oraz jego retencję w tkankach oraz produktach żywnościowych pochodzenia zwierzęcego”.

Podstawowym celem prowadzonych badań było określenie wpływu stosowania genetycznie zmodyfikowanych materiałów paszowych - poekstrakcyjnej śruty sojowej, śruty kukurydzianej w żywieniu zwierząt gospodarskich jak drób, trzoda chlewna, bydło.
 
Jaki ma wpływ na uzyskiwane wskaźniki produkcyjne, status metaboliczny i zdrowotny organizmu, jakość uzyskiwanych produktów oraz transfer transgenicznego DNA w organizmie - możliwość jego obecności w produktach spożywczych pochodzenia zwierzęcego.

Kierunkami badań były następujące:
1. Określenie efektywności materiałów paszowych GM w żywieniu różnych gatunków i grup technologicznych zwierząt gospodarskich, co obejmowało wpływ badanych pasz na wskaźniki produkcyjne, strawność składników pokarmowych i jakość uzyskiwanych produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego.

2. Określenie wpływu materiałów paszowych GM na parametry charakteryzujące status zdrowotny organizmu zwierzęcego m.in. efektywność odpowiedzi immunologicznej, obraz krwi, ewentualne zmiany histopatologiczne i morfologiczne w wybranych narządów wewnętrznych.

3. Analiza pasażu transgenicznego DNA przez przewód pokarmowy.

4. Wykazanie lub wykluczenie obecności transgenicznego DNA w tkankach, narządach oraz produktach spożywczych pochodzenia zwierzęcego jak mięso, mleko, jaja.

Oczywiście to było ważna konferencja dla poznania minimum informacji o GMO.
Jednak okazuje się, że mimo dużej ilości badań trudno określić czy produkty modyfikowane są lub nie szkodliwe.

Oczywiście każde badanie jest prowadzone nad danym produktem, ale nie można określić, że wyk dotyczy generalnie do wszystkich i różnych produktów.

Takim przykładem mimo, że powinno się pisać na opakowaniach to przykładowo firmy farmaceutyczne na ulotkach przemilczają fakty, że niektóre leki zawierają specyfika powstały z użyciem półfabrykatów powstałych z udziałem GMO.

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim) i ( CC )

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz