Łączna liczba wyświetleń

sobota, 14 lipca 2012

XX Światowe Forum Mediów Polonijnych


Już niecałe dwa miesiące dzieli nas od XX Światowego Forum Mediów z Polonijnych. 10 września uroczyście rozpocznie się ta międzynarodowa konferencja w Tarnowie. Trasa przebiegać będzie Tarnów - Kraków - Rzeszów aby zakończyć 17 września w Warszawie.

O wysokim poziomie tej imprezy świadczy fakt, że kolejny raz patronat objęli : Marszałek Senatu RP, Minister Spraw Zagranicznych RP, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Ministerstwo Środowiska RP, Wojewoda Małopolski, Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Małopolskiego, Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Prezydencji Miast: Tarnowa, Krakowa, Rzeszowa i inni.

W 2011 roku Minister Sportu i Turystyki RP w dowód Uznania za promocje Polski na arenie międzynarodowej odznaczył stowarzyszenie Honorową odznaką "Za zasługi dla turystyki".

Ta zasłużona organizacja W swoich szeregach skupia dziennikarzy, działaczy kultury, animatorów polskiej kultury w środowiskach Polonii na wszystkich kontynentach. Głównym jej zadaniem jest wspieranie mediów polonijnych, zwiększania więzi kulturalnych, społecznych, gospodarczych środowiska polonijnego z macierzą.
 
Jak co roku głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Małopolskie Forum Współpracy z Polonią w Tarnowie. Stowarzyszenie istnieje od 1999 roku i powstało z inicjatywy polskich i polonijnych środowisk.

Od samego początku jego istnienia prezesem jest znany animator i przedsiębiorca ziemi tarnowskiej mgr inż. Stanisław Lis autor 48 publikacji o tematyce promocji przedsiębiorczości, polonijnej.

Prezes w trudnych zadaniach wspierany jest przez wiceprezeski Małgorzatę Sajdak oraz Jolantę Kwiek, ponadto cały sztab wolontariuszy i instytucji wspierających działania, co pozytywnie wpływa na efekt działań.

Od 1993 roku tematem stałym jest cyt. Rola mediów polonijnych w tworzeniu kontaktów środowiskowych i utrzymywaniu więzi z krajem. Promocja Polski w świecie. W 2012 roku w trakcie Forum organizatorzy chcą poświęcić uwagę tematyce ochrony środowiska, Partnerstwu Wschodniemu oraz spółdzielczości, która obchodzić będzie Międzynarodowy Rok Spółdzielczości proklamowany przez ONZ .

W czasie najbliższego Forum odbędą się dodatkowo dwie debaty tematyczne:

- Ogólnopolska konferencja na temat „Ochrona środowiska -zagospodarowanie zasobów przyrody. Wzory polskie, europejskie i światowe” z udziałem uczestników Forum i przedstawicieli Ministerstwa Ochrony Środowiska, funduszy, organizacji samorządowych i pozarządowych zajmujących się ochroną środowiska w Polsce i Europie.

- Ogólnopolska Konferencja na temat ”Rola sektora spółdzielczego w rozwoju regionalnym” z udziałem przedstawicieli spółdzielczości polskiej, Krajowej Rady Spółdzielczej, samorządów lokalnych z całej Polski oraz mediów polskich i polonijnych.

Od XX lat w tym spotkaniu uczestniczą polonijni dziennikarze prasy, radia, telewizji i mediów internetowych średnio z 30 krajów ze wszystkich zakątków świata: Austrii, Argentyny, Armenii, Australii, Belgii, Białorusi, Czech, Danii, Egiptu, Finlandii, Francji, Grecji, Gruzji, Holandii, Irlandii, Kanady, Kazachstanu, Libanu, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Mołdawii, Niemiec, Rosji, RPA, Rumunii, Serbii, Słowacji, Szwecji, Szwajcarii, Ukrainy, USA, Węgier.

Podczas forum uczestniczy wielu przedstawicieli polskich mediów komercyjnych, państwowych, regionalnych i lokalnych. Co roku przeciętnie uczestniczy około 150 osób. Na specjalnym stoisku prezentowane są wydawnictwa między innymi prasowe jakie wydaje polonia.

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim) i ( CC )

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz